Vector bought 15.6 pounds of paintballs. all together, the balls cost 35.99. About how much dis the psinballs cost per pond?

Students were enquired to answer a question at school and to assert what is most important for them to succeed. Out of the many results, the one that that stood out was practice. Successful persons are not born successful; they become successful via hard work and dedication. This is how you can achieve your goals. in this article, some question and answer examples that you can potentially benefit from to improve your knowledge and gain insight that will help you to sustain your school studies.

Question:

Vector bought 15.6 pounds of paintballs. all together, the balls cost 35.99. About how much dis the psinballs cost per pond?

Answer:

Based on the information given the amount that the paintballs cost per pond is $2.30.

Paintballs cost per pond:

Using this formula

Paintballs cost per pond=Cost of balls/Number of  pounds of paintballs

Where:

Cost of balls=$35.99

Number of  pounds of paintballs=15.6 pounds

Let plug in the formula

Paintballs cost per pond=35.99 / 15.6

Paintballs cost per pond=$2.30

Inconclusion the amount that the paintballs cost per pond is $2.30.

From the answer and question examples above, hopefully, they can definitely assist the student resolve the question they had been looking for and remember of each thing declared in the answer above. You could potentially then have a discussion with your classmate and continue the school learning by studying the topic mutually.

READ MORE  What is a benefit of obtaining a personal loan?

Leave a Reply

Your email address will not be published.