The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. kate wants to know the price of 2 tons of gravel

Students were asked to answer a question at education and to declare what is most important for them to succeed. One which response stood out from the rest was practice. Successful persons are not always born successful; they become successful through hard work and determination. If you would like to achieve your goals, keep this in mind! These are are one of the answer and question example that you could potentially use to practice and enhance your practical knowledge and also give you insights that could just help you to keep up your study in school.

Question:

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. kate wants to know the price of 2 tons of gravel

Answer:

The price of 2 tons of gravel is $128.

Given:

The price of gravel is $24 for every ton.  

To find:

The price of 2 tons of gravel.

Explanation:

Let be the price of 1 ton of gravel.

Then the price of ton is and the price of 2 tons of gravel is .

It is given that the price of gravel is $24 for every ton.  

Now, the price of 2 tons of gravel is:

Therefore, the price of 2 tons of gravel is $128.

Learn more:

From the answer and question examples above, hopefully, they may guide the student take care of the question they had been looking for and take notice of most things declared in the answer above. Then would possibly carry out some sharing in a group discussion and also learning with the classmate with reference to the topic, so another student also attain some enlightenment and still keeps up the school learning.

READ MORE  For this graph, mark the statements that are true.

Leave a Reply

Your email address will not be published.