Fruit-O-Rama sells dried pineapple for 0.25 per ounce. Mags spent a total of 2.65 on pineapple. How much ounces did she buy?

Per new schools question and answer inquired students to tell what they agree to is the most important point for a student to do in order to get success. Of the many replies, the one that that stood out was practice. Persons who are always successful do not become successful by being born. They work hard and perseverance their lives to succeeding. If you want to reach your goals, keep this in mind! These are are one of the answer and question example that you could simply implement to practice and boost your understanding and also give you insights that might just help you to preserve your study in school.

Question:

Fruit-O-Rama sells dried pineapple for 0.25 per ounce. Mags spent a total of 2.65 on pineapple. How much ounces did she buy?

Answer:

Answer

Find out the how much ounces did she buy .

To proof

let us assume that the number of ounces did she buy be x .

As given

Fruit-O-Rama sells dried pineapple for $0.25 per ounce i.e the price of each pineapple is $0.25 ounce .

Mags spent a total of $2.65 on pineapple

than the equation becomes

x × 0.25 = 2.65

x = 10 .6 ounce

therefore  10 .6 ounce she buys .

Hence proved

They can potentially hopefully assist the student deal with the question by implementing the questions and answer examples. Then could actually make some sharing in a group discussion and also study with the classmate regarding the topic, so another student also gain some enlightenment and still keeps up the school learning.

READ MORE  Which of the segments below is a secant?

Leave a Reply

Your email address will not be published.