Express $112 for 14 hours as a unit rate.

Students were asked over to answer a question at education and to state what is most important for them to succeed. Of many responses, the one which that stood out was practice. Persons who are successful do not become successful by being born. They work hard and commitment their lives to succeeding. This is how you can attain your goals. shown below are one of the answer and question example that you would possibly implement to practice and supercharge your understanding and also give you insights that can help you to maintain your study in school.

Question:

Express $112 for 14 hours as a unit rate.

A) $112/week
B) $14/hour
C) $8/hour
D) $6/hour

Answer:

Answer:

C

Step-by-step explanation:

A unit rate will give the dollar amount per hour.

To get “per hour” dollar, we divide total dollars ($112) by total hours (14):

Hence, the unit rate is $8/hr.

Answer choice C is correct.

From the answer and question examples above, hopefully, they can possibly guide the student deal with the question they had been looking for and remember of every piece declared in the answer above. Then may possibly make some sharing in a group discussion and also study with the classmate with regard to the topic, so another student also have some enlightenment and still keeps up the school learning.

READ MORE  Simplify each of the following powers of i. i^15

Leave a Reply

Your email address will not be published.