At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer’s market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?

One recent academics question and answer asked students to declare what they think is the most important important challenge for a student to do in order for you to accomplished success. Of many replies, the one that that stood out was practice. Successful people usually aren’t born successful; they become successful from hard work and commitment. This is how you can reach your goals. in this article, are one of the answer and question example that you may possibly work with to practice and boost your information and also give you insights that might just guide you to keep up your study in school.

Question:

At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer’s market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?

Answer:

1 pound = 16 ounce.

8 ounce =  0.5 pound

14 ounce = 0.875 pound.

Cost of blueberries per pound at Grocery store = dollars.

Cost of blueberries per pound at farmer’s market = dollars.

$5.6-$4.8=$0.8

Hence, at farmers market, blueberries cost $0.80 less for one pound of blueberries.

They could definitely hopefully guide the student deal with the question by make use of the questions and answer examples. You could actually then have a discussion with your classmate and continue the school learning by studying the topic as a group.

READ MORE  The equation and graph show the cost to rent movies from two different companies. The cost is a function of the number of movies rented. Which description best compares the two functions?

Leave a Reply

Your email address will not be published.