Three ounces of cinnamon cost 2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?

The current academics question and answer asked students to say what they presume is the most crucial important element for a student to do in order for you to hit success. The one which response stood out from the rest was practice. Persons who absolutely successful do not become successful by being born. They work hard and perseverance their lives to succeeding. If you want to fulfill your goals, keep this in mind! in the following paragraphs some question and answer examples that you could potentially benefit from to upgrade your knowledge and gain insight that will assist you to preserve your school studies.

Question:

Three ounces of cinnamon cost 2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?

Answer:

  • Three ounces of cinnamon cost 2.40.
  • Step 1: Convert the number of ounces of cinnamon to pounds

There are 16 ounces in 1 pound

Hence,

16 ounces = 1 pound

3 ounces = ?

Cross Multiply

3 ounces x 1 pound / 16 ounces

= 0.1875 pounds

3 ounces is equal to 0.1875 pounds

  • Step 2: Find the cinnamon cost per pound

Since 3 ounces is equal to 0.1875 pounds, this means 0.1875 pounds of cinnamon cost 2.40

The cost of cinnamon per pound is calculated as:

0.1875 pounds = 2.40

1 pound = ?

1 pound x 2.40 / 0.1875 pounds

= 12.80

Therefore, the cost per pound of cinnamon is 12.80

To learn more, visit the link below:

They could possibly hopefully guide the student deal with the question by obtaining the questions and answer examples. You could possibly then have a discussion with your classmate and continue the school learning by studying the subject mutually.

READ MORE  Arrange the events involving Iran in chronological order.
Kata KunciThree ounces of cinnamon cost $2 40 If there are 16 ounces in 1 pound how much does cinnamon cost per pound? -

Leave a Reply

Your email address will not be published.