Soren’s favorite cereal is on sale. A 20-ounce box costs $4.59. A smaller, 12-ounce box costs $2.52. Complete the statements to describe which box costs less per ounce.

Students were inquired to answer a question at academics and to tell what is most important for them to succeed. The one which response stood out from the rest was practice. Successful people are certainly not born successful; they become successful by just hard work and commitment. This is how you can reach your goals. in the following paragraphs are one of the answer and question example that you can easily use to practice and improve your practical knowledge and also give you insights that may help you to sustain your study in school.

Question:

Soren’s favorite cereal is on sale. A 20-ounce box costs $4.59. A smaller, 12-ounce box costs $2.52. Complete the statements to describe which box costs less per ounce.

The cereal in the larger box cost approximately _____(23,21,5,4) cents per ounce.The cereal in the smaller box costs approximately ______ (21,23,5,4) cents per ounce.The cereal in the _____(larger,smaller) box costs less per ounce.
Pick one of those and fill them in, please answer this question it’s very important if it’s not a bother for you.

Answer:

The value of:  (1) 23

                        (2) 21

                        (3) smaller which is 12-ounce

What is Unitary Method?

‘In unitary method we will learn how to find the value of a unit from the value of a multiple and the value of a multiple from the value of a unit.’

According to the given problem,

The larger box costs = $0.2295 = 22.95 cents/ounce

READ MORE  Which statement is true about ∠BPD?

The smaller box  costs = $0.21 = 21 cents/ounce

now, 22.95 > 21

Therefore, the cereal in the smaller box costs less per ounce.

Hence, we can conclude that the larger box costs 23 cents/ounce approximately, the smaller box costs 21 cents/ounce and the smaller box costs less per ounce.

Learn more about Unitary method and costs here:

https://brainly.in/question/1055

#SPJ2

They possibly will hopefully assist the student solve the question by working with the questions and answer examples. You can easily then have a discussion with your classmate and continue the school learning by studying the question to one another.

Leave a Reply

Your email address will not be published.