caden buys 3.9 pounds of grapes that cost $1.80 per pound. which expression can be used to find the total cost of the grapes?

Students were enquired to answer a question at academics and to claim what is most important for them to succeed. One which response stood out from the rest was practice. Successful people usually are not born successful; they become successful through hard work and determination. If you would like to complete your goals, keep this in mind! beneath are one of the answer and question example that you would possibly make use of to practice and upgrade your understanding and also give you insights that may assist you to sustain your study in school.

Question:

caden buys 3.9 pounds of grapes that cost $1.80 per pound. which expression can be used to find the total cost of the grapes?

Answer:

The expression that can be used to determine the total cost of the grapes is 3.9 x 1.80.

How can the total cost be determined?

Total cost is the unit cost multiplied by the total quantity of grapes bought. Multiplication is the process of determining the product of a number using a mathematical operation.

Total cost = unit cost x total pounds

3.9 x 1.80.

#SPJ2

They could hopefully help the student answer the question by working with the questions and answer examples. You can easily then have a discussion with your classmate and continue the school learning by studying the question collectively.

READ MORE  Round 503.782 to the nearest tenth

Leave a Reply

Your email address will not be published.