You buy 2 gallons of milk at $3.29/gallon, 4 gallons of ice cream at $3.59/gallon, and 5 lbs of strawberries at $0.72/lb. Food sales tax is 3.75%. What is your total cost?

Some latter institution question and answer enquired students to tell what they presume is the most crucial important thing for a student to do to be able to gain success. A lot of replies, the one that that stood out was practice. Successful people commonly are not born successful; they become successful by hard work and dedication. This is how you can reach your goals. as follows some question and answer examples that you would probably utilize to enrich your knowledge and gain insight that will help you to sustain your school studies.

Question:

You buy 2 gallons of milk at $3.29/gallon, 4 gallons of ice cream at $3.59/gallon, and 5 lbs of strawberries at $0.72/lb. Food sales tax is 3.75%. What is your total cost?

Answer:

The total cost will be “$25.46“.

According to the question,

2 gallons of milk,

=

= ($)

4 gallons of ice-cream,

=

= ($)

5 pounds of strawberries,

=

= ($)

Now,

The total price before tax will be:

=

= ($)

The tax will be:

=

= ($)

hence

The total price after tax will be:

=

=

or,

= ($)

Learn more about sales tax here:

They will be able to hopefully help the student handle the question by using the questions and answer examples. You could certainly then have a discussion with your classmate and continue the school learning by studying the question alongside one another.

READ MORE  Which graph represents the inequality x ≤ –2 or x ≥ 0?

Leave a Reply

Your email address will not be published.