Jill bought a pound of strawberries for $4.00. What is the price, in dollars, per ounce of strawberries? (1lb = 16 oz)

One latest schools question and answer asked students to claim what they assume is the most important important element for a student to do in order for you to get success. Of the numerous reactions, the one which that stood out was practice. Persons who are always successful do not become successful by being born. They work hard and determination their lives to succeeding. If you want to achieve your goals, keep this in mind! just below are one of the answer and question example that you would certainly work with to practice and elevate your understanding and also give you insights that may help you to keep up your study in school.

Question:

Jill bought a pound of strawberries for $4.00. What is the price, in dollars, per ounce of strawberries? (1lb = 16 oz)Jill will pay $ per ounce of strawberries.

Answer:

The price of per ounce of strawberries is $ 0.25.

To understand more, check below explanation.

Pounds to ounce conversion:

As we know that,

  One pound = 16 Ounce

Since, Jill bought a pound of strawberries for $4

It means that,

Price of 16 Ounces of strawberries = $ 4

So taht,  Price of one ounce of strawberries

Hence, the price of per ounce of strawberries is $ 0.25.

Learn more about the pounds and ounce here:

From the answer and question examples above, hopefully, they can potentially guide the student deal with the question they had been looking for and take note of all the things declared in the answer above. You can easily then have a discussion with your classmate and continue the school learning by studying the subject alongside one another.

READ MORE  Which invention was most important in revolutionizing the meat industry?

Leave a Reply

Your email address will not be published.