A newly institution question and answer asked over students to say what they assume is the main important point for a student to do in order for you to become success. Of the numerous answers, one that that stood out was practice. Persons who ordinarily are successful do not become successful by being born. They work hard and dedication their lives to succeeding. This is how you can accomplish your goals. as follows some question and answer examples that you could actually utilize to further enhance your knowledge and gain insight that will help you to keep up your school studies.
Question:
Jacque needs to buy some pizzas for a party at her office. She’s ordering from a restaurant that charges a $ 7.50 delivery fee and $ 14 per pizza. She wants to buy as many pizzas as she can, and she also needs to keep the delivery fee plus the cost of the pizzas under $ 60. Each pizza is cut into 8 slices, and she wonders how many total slices she can afford. Let P PP represent the number of pizzas that Jacque buys. 1) Which inequality describes this scenario? Choose 1 answer: (Choice A,) 7.50 + 14 P < 60 (Choice B) 7.50 + 14 P > 60 (Choice C) 14 + 7.50 P < 60 (Choice D) 14 + 7.50 P > 60 2) What is the largest number of slices that Jacque can afford?
Answer:
Here, we are required to identify the inequality that describes Jacque’s pizza purchase scenario and also the largest number of slices that Jacque can afford
Choice 1 which is ;
- Choice 1 which is ;7.50 + 14 P < 60
Choice 1 which is ;7.50 + 14 P < 60Jacque can afford to buy 30slices of pizza
First,
- Since the restaurant charges a fixed $ 7.50 for delivery and
- charges $ 14 per pizza.
- and she also needs to keep the delivery fee plus the cost of the pizzas under $ 60
The inequality which describes the scenario is :
Choice 1 which is ;
- 7.50 + 14 P < 60
And to determine the largest number of slices that Jacque can afford, we have to solve for P first.
- Therefore, 14P < 60 – 7.50
- P = 52.50/14
- P = 3.75
- Therefore, Jacque can only buy 3.75 pizzas
However, the question requires that we determine how many slices she can afford to buy,
- Since each pizza is cut into 8 slices
Jacque can afford to buy 3.75 × 8 slices of pizza.
Jacque can afford to buy 30slices of pizza
Read more:
From the answer and question examples above, hopefully, they can possibly assist the student handle the question they had been looking for and notice of every thing declared in the answer above. Then would certainly make some sharing in a group discussion and also study with the classmate in connection with the topic, so another student also have some enlightenment and still keeps up the school learning.